Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Historia perfum

Historia perfum

Historia perfum sięga czasów, kiedy pradawne ludy w trakcie swoich obrzędów religijnych spalały pachnące rodzaje drewna czcząc w ten posób swoich bogów. Wierzono, że aromatyczny, pachnący dym zanosi ich prośby i modliwty także zostanie szczególnie łaskawy przyjęty przez bóstwa. To właśnie tak narodziła się nazwa perfum – łacińskie „per fumum” znaczy „poprzez dym”.

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat perfum pochodzą z Egiptu. Egipcjanie przywiązywali ogromne znaczenie do zapachów – wonne pomady nanoszone na włosy, kadzidłowce, mirra używana do perfumowania zwłok, woda różana do kąpieli itd.

Także grecy obficie stosowali perfumy – według nich piękny zapach to dar bogów. Niezwykle popularne było namaszczanie całego ciała zapachem, od stóp do głów.

Rzymianie perfumowali nie tylko siebie, ale i całe swoje otoczenie łączine ze zwierzętami, ścianami domów itd.

Perfumy przybyły do Europy dopiero wraz z krzyżowcami. Prawdziwą stolicą perfum był Paryż.

W wieku XVIII panowało przekonanie, że woda i mydło otwierają drzwi przed wszelkiego rodzaju chorobami a perfumy służyły do stłumienia przykrego zapachu wydzielanego przez ludzi.

Przełom w perfumerii nastąpił w wieku XIX, gdy odkryto możliwość odtwarzania cząsteczek aromatycznych. W wieku XX perfumy zyskały nowe znaczenie, rozsławione przez wielkich projektantów mody (np. Coco Chanel i jej słynne Chanel No5), stały się prawdziwym synonimem luksusu i elegancji. Obecnie stosuje się różne rodzaje perfum, w zależności od okoliczności, upodobań, pory roku a nawet – samopoczucia!